Haber

Küçük Eylül Davasında Okul Müdürüne 1 Yıl 8 Ay Hapis

Avcılar’da 2 yıl önce 8 yaşındaki Eylül Mirzaoğlu’nun ölümüyle ilgili davada, okulun okul müdürü Umur Buğa, ‘taksirle ölüme sebebiyet verme’ suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, kararın açıklanmasını erteledi. Karara isyan eden aile, üst mahkemeye itiraz edecek.

Ceza indirildi

Küçükçekmece 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tarafların avukatları katıldı. Mahkeme, sanık okul müdürünün ‘taksirle ölüme sebebiyet verme’ kabahatinden 2 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Mahkeme cezayı indirerek 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı ve kararın açıklanmasını erteledi.

“Bu kadar ucuz bir insan yavrusu mu?”

Peder Cahit Mirzaoğlu, 1 yıl 8 ay hapis cezasını çok az bulduğunu belirterek, bu cezanın kendilerini tatmin etmediğini söyledi. Mirzaoğlu şunları söyledi:

‘Bir çocuk okula gidiyor ve cenazesi geliyor. Okul yönetimi ilgisiz. Kamera görüntüleri de var. Kamu vicdanına bırakıyorum. Bunda vicdanınız var mı? Şoför 5 yıl hapis yattı, 3-4 ay sonra pandemiden dolayı el sallayarak dolaşıyor. Bunu nasıl kabul edebiliriz? Böyle bir ceza yok. Bu bir yaralanma değil mi? Eylül gitti gelmeyecek ama hak ettiği cezayı alması gerekmez mi? Kanuna güvenmemiz gerekmez mi? 2-6 yıl arası hapis cezası istendi. İtiraz edeceğiz. İtirazımızı bir üst mahkemeye sunacağız. Böyle bir ceza olamaz. İnsan yavrusu o kadar ucuz mu?’

İddianameden

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, okul bahçesine giren Hüseyin Yıldırım yönetimindeki servis aracının altında kalan Eylül Mirzaoğlu’nun ölümünden okul müdürü Umur Buğa’nın sorumlu olduğu bildirildi. . İddianamede ‘taksirle ölüme sebebiyet verme’ suçundan 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu